Strona główna Edukacja Co to są opcje binarne – proste wyjaśnienie na przykładzie

Co to są opcje binarne – proste wyjaśnienie na przykładzie

wyjaśnienie co to są opcje binarne definicjaOpcje binarne to stosunkowo nowy sposób inwestowania pieniędzy w Internecie, który polega na postawieniu konkretnej kwoty pieniędzy na to, czy kurs danego instrumentu finansowego po określonym czasie będzie poniżej czy powyżej obecnego.

Prostota handlu, ograniczającego się do zaledwie kilku kliknięć oraz jasne i klarowne zasady spowodowały, że opcje binarne stały się dla wielu osób zainteresowanych gospodarką i finansami, alternatywą wobec skomplikowanego rynku forex i emocjonującym hobby.
Choć możemy na nich stracić pieniądze (dlatego nie należy inwestować środków, na których utratę nie jesteśmy sobie w stanie pozwolić !), to przejrzystość i łatwe do nauczenia podstawy czynią z opcji binarnych wyjątkowo atrakcyjny mechanizm do spekulacji przez Internet na gospodarczych i bankowych zawieruchach, jak i codziennych wahaniach kursu. 

Co to są opcje binarne?

Opcje binarne w swojej klasycznej i najpopularniejszej formie to metoda inwestowania/gry na instrumentach finansowych (parach walutowych, akcjach, indeksach i towarach), polegająca na wyborze jednej z dwóch możliwości zachowania się kursu:
– wzrośnie (będzie powyżej obecnego), oznaczane na anglojęzycznych platformach jako CALL
– spadnie (będzie poniżej obecnego), oznaczane jako PUT
i określenia przedziału czasowego, w jakim to nastąpi (tzw. czasu wygaśnięcia). Jeśli nasza prognoza się sprawdzi, otrzymamy z góry określoną wypłatę, która wynosi zazwyczaj między 75 a 85% zainwestowanej kwoty.

Rozpoczęcie handlu opcjami binarnymi sprowadza się do 5 prostych kroków, które zobrazujemy na przykładzie tradingu u brokera uTrader:

1. Wybieramy rodzaj opcji
2. Wybieramy instrument finansowy
3. Określamy termin wygaśnięcia opcji (moment kiedy nastąpi zamknięcie opcji i podsumowanie wyniku)
4. Wybieramy kwotę, jaką chcemy zainwestować w daną transakcję
5. Decydujemy czy kurs, po określonym w punkcie 3. okresie czasu, będzie naszym zdaniem niższy („W dół” lub PUT) czy wyższy („W górę” lub CALL) od aktualnego i zatwierdzamy swój wybór.

Co to są opcje binarne ? Zarys teoretyczny na przykładzie uTraderHandel opcjami binarnymi w 5 prostych krokach u brokera uTrader

Aktywne (trwające) zlecenia możemy obserwować poniżej ekranu handlowego w oknie „Pozycje otwarte”:

Otwarte pozycje uTraderZakończone transakcje przejrzymy w zakładce „Pozycje wygasłe”, ze szczegółowymi informacjami o ich rezultacie i zarobionych pieniądzach. 

Pozycje zakończone

Jednorazowo możemy zakupić dowolną ilość opcji o maksymalnej wartości nie przekraczającej kwoty wpłaconego kapitału. Niektórzy brokerzy, jak właśnie uTrader umożliwiają wcześniejsze odsprzedanie opcji, podwojenie jej wartości lub przedłużenie okresu wygaśnięcia. Funkcje te pozwalają na maksymalizowanie zysku lub ograniczenie strat.

Rozpocznij handel opcjami binarnymi u brokera uTrader

Przedstawiona powyżej najpopularniejsza metoda handlu opcjami binarnymi to High/Low (wyżej/niżej), nazywana również przez niektórych brokerów opcją klasyczną lub po prostu opcją binarną.
Poza nią możemy wybierać spośród szerokiego wachlarza innych rodzajów opcji (np. One Touch lub „Pary”), które umożliwiają jeszcze większy zysk (nawet do 600%) i zapewniają dodatkowe emocje.


W zależności od wybranego brokera, panel handlowy może być mniej lub bardziej zaawansowany i oferować mniej lub więcej funkcjonalności. Najbardziej rozbudowaną platformę posiada anglojęzyczny broker IQ Option:

IQ OptionCechuje ją piękny i nowoczesny interfejs, kilkanaście narzędzi handlowych oraz możliwość dowolnej modyfikacji ilości i układu wykresów handlowych. 

Rozpocznij inwestowanie na IQ Option

Ostrzeżenie o ryzykuNajczęstsze pytania

1. Skąd mam wiedzieć czy kurs wzrośnie czy spadnie?

Poprawne przewidzenie zachowania się kursu danego aktywa nie jest łatwe, ale nie jest również tak trudne, jak może się to wydawać na początku. Poza nielicznymi sytuacjami, kiedy na rynkach światowych następuje wydarzenie losowe (jak upadek banku czy krach gospodarczy), wahania kursów są naturalnym następstwem wydarzeń ekonomicznych oraz trendów handlowych (sytuacji kiedy przez pewien okres wartość danego aktywa systematycznie rośnie lub spada).
Jedyną trudność stanowi wychwycenie tych momentów w odpowiednim czasie i szybka reakcja w postaci zakupu opcji binarnej.
Na szczęście możemy wykorzystać wiele przydatnych rozwiązań i narzędzi do prognozowania zmian kursu:

  • schematy inwestycyjne – konkretne procedury i instrukcje postępowania prowadzące do prawidłowych prognoz handlowych
  • sygnały opcji binarnych – informujące nas o nadchodzących okazjach handlowych
  • social trading – czyli kopiowanie zleceń innych traderów, wyręczające nas całkowicie od podejmowania decyzji, a nawet zawierania transakcji

2. Ile można zarobić na udanych transakcjach?

Zysk z pojedynczej transakcji waha się między 60 do nawet 86%. Oznacza to, że za każdą opcję o wartości 100 zł możemy otrzymać na czysto 60-86 zł w przypadku poprawnej prognozy.
To ile dokładnie będziemy mogli zarobić, zależy przede wszystkim od brokera, którego wybierzemy.
Aby uniknąć nieuczciwych pośredników, których stopy zwrotu są celowo zaniżane, warto skorzystać z jednego z naszych rankingów (wszystkich brokerów lub wyłącznie polskojęzycznych) albo porównania stóp zwrotu wszystkich firm. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie dużo pieniędzy i nerwów.

3. Opcje binarne – jak zacząć?

Skoro wiesz już co to są opcje binarne, zobacz także:

 1. Poradnik jak zarabiać na opcjach binarnych. Zwięzły, ale treściwy wstęp do zarabiania na opcjach binarnych, zawierający 4 najpopularniejsze metody wraz z krótkim opisem.

 2. Ranking brokerów, który pomoże wybrać najlepszego pośrednika handlu lub porównanie wyłącznie polskojęzycznych firm (jeśli nie znasz dobrze języka angielskiego).
Jeśli wiesz dokładnie na jakich przedziałach czasu i aktywach finansowych chcesz inwestować, możesz zamiast rankingów skorzystać z porównania stóp zwrotu i wybrać tego brokera, który zagwarantuje ci najwyższy zysk na ulubionym aktywie. 

To wszystko, co warto wiedzieć na początek. Powodzenia !